Srbi ostali zatečeni na plaži u Grčkoj: Niko im nije rekao da je ovo sada zabranjeno - uvedeno je novo pravilo na plažama
Kazne su paprene, kamere snimaju.
Letovanje u Grčkoj ove godine donosi niz iznenađenja, posebno za one koji su navikli da ranom zorom zauzimaju mesta na plaži, ostavljaju peškire, suncobrane i torbe, i time "rezervišu" pozicije pored mora. Grčke vlasti su odlučile da tome stanu na put – i to uz drakonske kazne, satelitski nadzor i specijalne mobilne aplikacije.
Naime, novi propisi predviđaju stroga ograničenja za sve koji koriste javne plaže, a posebno su pogođeni koncesionari i turisti koji ne poštuju pravila. Od sada je strogo zabranjeno postavljanje ležaljki i suncobrana na manje od 4 metra od mora, dok najmanje 70% ukupne površine plaže mora ostati slobodno za javno korišćenje.
Na posebno zaštićenim mestima, kao što su oblasti pod režimom "Natura 2000", ta cifra ide i do 85%, a na 198 plaža koje su svrstane u "visoko zaštićene", potpuno je zabranjeno iznajmljivanje ležaljki i bilo kakav komercijalni sadržaj. Tamo ne sme biti ni muzike, ni šatora, ni događaja, niti bilo kakvog poremećaja prirodne sredine.
Šta je Natura 2000?
Natura 2000 je međunarodna ekološka mreža zaštićenih područja na teritoriji Evropske unije. To je najveća koordinirana mreža područja očuvanja prirode u svetu. Ova mreža zaštićenih prirodnih područja je okosnica politike EU za očuvanje biološke raznovrsnosti, koncipirana tako da svaka članica deli svoj udeo i garantuje da zajedno sa ostalim zemljama čuva i održava zaštićena područja koja je nominovala u mrežu. Isto koliko su ekonomski razvoj, slobodna trgovina, poštovanje ljudskih prava tekovine EU, i obaveza očuvanja zdrave prirode je deljena obaveza svih njenih članica.
Uz sve to, koncesionari više ne smeju da pokrivaju više od 50% plaže, njihove zone moraju biti manje od 500 kvadratnih metara i razmak između parcela mora biti najmanje 6 metara.
Kazne za nepoštovanje novih mera su ogromne. U slučaju da neko onemogući javnosti pristup moru ili zauzme preveliku površinu, kazne se kreću od 2.000 do čak 60.000 evra. Prvi red ležaljki – ukoliko ih ima – mora biti udaljen najmanje 4 metra od vode, a parkiranje i kampovanje na ili u blizini plaže potpuno su zabranjeni.
Grčka vlada je otišla i korak dalje – kontrola će se vršiti uz pomoć satelita, dronova i specijalne aplikacije "MyCoast", pomoću koje turisti i lokalci mogu prijaviti sve prekršaje.
Ove mere već su izazvale lavinu komentara na društvenim mrežama. Mnogi turisti iz Srbije su ostali zatečeni, jer nisu bili informisani o novim pravilima. Jedna porodica iz Beograda ispričala je kako su im stvari uklonjene s plaže jer su ih postavili pre 7 ujutru da "zauzmu" poziciju.
Takođe, nije dozvoljeno ostavljati peškire, torbe ili bilo kakvu opremu preko noći, kako bi se "sačuvalo" mesto. Sve to se smatra nedozvoljenim prisvajanjem javne površine i može biti sankcionisano.
Za turiste koji žele da izbegnu neprijatnosti, savet je da biraju plaže koje nisu pod režimom Natura 2000 i da pažljivo prate obeležja i oznake. U suprotnom, ono što je trebalo da bude miran odmor može se lako pretvoriti u skup i stresan događaj.